fotografia

Kulisy tworzenia kurtyny Wyspiańskiego

2019-04-15

126 lat - tyle dokładnie przeleżał w archiwach projekt kurtyny, autorstwa Stanisława Wyspiańskiego pt. „Z moich fantazyj”. Udało się go zrealizować w październiku ubiegłego roku. Zadania podjął się artysta malarz Tadeusz Bystrzak. W najbliższy czwartek tj. 25 kwietnia odbędą się warsztaty, podczas których zdradzi on kulisy realizacji tego niezwykłego dzieła. 

O tym, że Stanisław Wyspiański przygotowywał inscenizacje dla Teatru im. Juliusza Słowackiego (który za jego czasów nosił nazwę Teatru Miejskiego), wiedzą chyba wszyscy miłośnicy teatru. To tutaj w 1901 r. wystawił „Wesele” a po jego sukcesie powierzono mu inscenizację „Dziadów” Adama Mickiewicza (było to pierwsze w Polsce wystawienie tego dramatu). Tutaj, wystawił też „Wyzwolenie”, „Warszawiankę” i „Bolesława Śmiałego”.


Do ubiegłego roku, tylko nieliczni wiedzieli, że w 1892 r. artysta stanął do konkursu na projekt kurtyny, przygotowując obraz pt. „Z moich fantazyj”. Tak o jego projekcie napisał 12 kwietnia 1892 r. dziennik „Czas”.

„Szkic „Z moich fantazyj” przedstawia postać „tragedyi”, odsłaniającej kurtynę i ze sceny wychodzące demony złego, postacie sprawiedliwości, zapału i t.d., z drugiej strony przedstawiona komedya z postaciami satyra, miłości itd. U dołu Wawel: w stóp jego Wisła, po której płyną oświetlone wianki, chwytane przez wilkołaków ; tu także autor pomieścił nimfy wodne”.


Wśród uczestników konkursu znalazł się również Józef Mehoffer, który złożył projekt pt. „Światła i światełka” ale żaden z nich nie otrzymał nagrody (w sumie złożono sześć projektów). Zwycięzcami konkursu zostali młodzi i nieznani wówczas artyści, Jadwiga Bogucka oraz Tomasz Lisiewicz. Artystka zaprezentowała dzieło pt. „Apollo i muzy”, a tematem wiodącym projektu Lisiewicza były motywy prasłowiańskie. Żaden z projektów nie został jednak zrealizowany. Ostatecznie kurtynę, która służy Teatrowi Słowackiego do dzisiaj, wykonał uznany wówczas malarz – Henryk Siemiradzki.


Projekt kurtyny Wyspiańskiego, trafił do prywatnej kolekcji Karola Estreichera, a stamtąd do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym czekał na ponowne odkrycie. Realizację projektu zainicjował Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Słowackiego, a jego wykonaniem zajął się Tadeusz Bystrzak: malarz i scenograf, autor m.in. słynnej kopii „Pochodni Nerona”. Wykonana przez niego praca, jest wiernym odtworzeniem projektu Wyspiańskiego bez „dodatków, ulepszeń i modyfikacji” – jak podkreślił artysta. 25 kwietnia o godz. 15.00, Tadeusz Bystrzak zdradzi kulisy przeniesienia szkicu (powierzchnia kurtyny wynosi 11,7 × 8,5 m) i opowie o rzemiośle kopisty wielkoformatowego

Warsztat poprzedzi wykład dr hab. prof. Diany Poskuty-Włodek poświęcony historii kurtyny teatralnej oraz słynnym i mniej znanym kurtynom krakowskim.

Zapraszamy!

Więcej na temat procesu powstawania kurtyny Wyspiańskiego: http://kurtynawyspianskiego.pl/ 

„Lalka” od kuchni

W miniony piątek w Teatrze im. J. Słowackiego odbyła się premiera „Lalki” Bolesława Prusa, w reżyserii Wojtka Klema. Kogo nie zobaczyliśmy na scenie? Zachęcamy do lektury tekstu, który ukazał się na blogu jakdzialateatr.pl w dniu premiery. 

Czytaj więcej

Opowiedz o sobie dźwiękiem

W miniony wtorek i środę na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty pt. „Głos jako instrument” prowadzone przez Dominika Strycharskiego. Czego się dowiedzieli jego uczestnicy?

Czytaj więcej

Powiedz to, zaśpiewaj, wykrzycz!

Głos jest jedynym instrumentem muzycznym, który mamy ze sobą zawsze, ale nie zawsze znamy i wykorzystujemy jego możliwości. Zwykle używamy go do tego, żeby mówić. Rzadziej, żeby śpiewać, a najrzadziej, żeby wyrażać siebie. 7 maja odbędą się warsztaty z Dominikiem Strycharskim pt. „Głos jako instrument”, które pomogą lepiej poznać, zrozumieć i usłyszeć swój własny głos.

Czytaj więcej

Poznaj ludzi, których nie widać

Rozmowa z Małgorzatą Szydłowską - „Myśląca ręka” jest wieloletnim projektem edukacyjnym, dzięki któremu można zajrzeć na teatralne zaplecze i poznać ludzi, którzy do tej pory byli niewidzialni dla publiczności. Mam na myśli teatralnych rzemieślników, czyli inspicjentów, krawcowe, garderobiane, charakteryzatorów, oświetleniowców, stolarzy, tapicerów, akustyków, montażystów...

Czytaj więcej

Przepis na koszulę

Zastanawialiście się kiedyś nad tym w jaki sposób zostały uszyte Wasze koszule? A może chcielibyście uszyć koszulę według własnego projektu? Jeśli tak, to zapraszamy na warsztaty „Obyczaje koszul”, które odbędą się 27 kwietnia w Domu Rzemiosł Teatralnych.

Czytaj więcej

Zatańcz wspomnienie z dzieciństwa

14 kwietnia na małej scenie Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty choreograficzne z Dominiką Knapik, pt. „Świadomość ciała”. Na początku było „dramatyczne umieranie”, potem strach i szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa…

Czytaj więcej

Chodź na warsztaty!

- Szycie zaczyna się od ciekawości. - mówią szefowe teatralnych pracowni krawieckich! - To właśnie ciekawość najczęściej przyciąga na warsztaty "Jak działa teatr?", ale jest jeszcze jeden ważny impuls...

Czytaj więcej

Wszystko ma swoją miarę

- Kino mnie nudzi. Jest jak sztuczne kwiaty. Wygląda ładnie, ale nie ma w nim życia. Z teatrem jest inaczej. Nie ma dwóch takich samych przedstawień. Co wieczór historia dzieje się od nowa. - mówi Stanisława Baran, kierowniczka męskiej pracowni krawieckiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Znam teatr od podszewki

Tadeusz Sobucki, tapicer w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - Większość ludzi myśli, że tapicer, to ktoś kto się zajmuje obiciami mebli. Na tym polega ta praca w tzw. zwyczajnym świecie, ale teatr nie jest zwyczajnym miejscem. Jest miejscem, gdzie się stwarza różne światy. 

Czytaj więcej

Kostium będzie nas pamiętał

W teatrze trzeba umieć szyć wszystko. Od bielizny po futra. Od współczesnej spódnicy, po suknię z epoki i bajkowy kostium. Trzeba też mieć otwartą głowę na pomysły scenografa, a te bywają naprawdę zaskakujące! - mówi Grażyna Cichy, kierowniczka damskiej pracowni krawieckiej.

Czytaj więcej

Zapraszam do magazynu kostiumów

W Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie, mieści się magazyn kostiumów, mebli i rekwizytów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Można do niego wejść i dotknąć historii krakowskiego teatru. Jest tylko jeden warunek.

Czytaj więcej