fotografia

Powiedz to, zaśpiewaj, wykrzycz!

2019-04-30

Głos jest jedynym instrumentem muzycznym, który mamy ze sobą zawsze, ale nie zawsze znamy i wykorzystujemy jego możliwości. Zwykle używamy go do tego, żeby mówić. Rzadziej, żeby śpiewać, a najrzadziej, żeby wyrażać siebie. 7 maja odbędą się warsztaty z Dominikiem Strycharskim pt. „Głos jako instrument”, które pomogą lepiej poznać, zrozumieć i usłyszeć swój własny głos.

- Praca z głosem, to praca z instrumentem, który każdy z nas ma od urodzenia. – mówi Dominik Strycharski, kompozytor, flecista prosty, wokalista, improwizator i performer. – Większość ludzi nie zna jednak możliwości jakie drzemią w ich głosie i korzysta z niewielkiej części, które on oferuje. Tymczasem głos jest nieograniczonym źródłem ekspresji. Zmieniając ton wypowiedzi, zmieniamy również znaczenie słów.  

Prowadzący warsztaty „Głos jako instrument” podkreśla, że są one adresowane zarówno do osób, które mają trudność z wyrażaniem siebie poprzez głos jak i do osób, które znają możliwości własnego głosu i chcą wiedzieć, doświadczać i wyrażać więcej.

- W czasie warsztatów będziemy pracować nad rytmem i oddechem, poznawać swój głos i bawić się jego brzmieniem. – mówi Dominik Strycharski. – Słuchać siebie w kontekście muzycznym, improwizować i wykonywać różnorodne formy kompozycji muzycznej i teatralnej, pracować nad ekspresją głosu i ciała, a także doświadczać wspólnoty dzięki muzyce. 

Uczestnicy dowiedzą się również co się dzieje z głosem na świecie. W jaki sposób jest on wykorzystywany i eksplorowany w różnych kulturach i językach.   Poznają przykłady wykorzystywania głosu gardłowego, mongolskiego i eskimoskiego.

- Będziemy oddychać, eksperymentować, bawić się, zaskakiwać, kreować i odkrywać, ile radości może być we wspólnym mówieniu, słuchaniu, śpiewaniu i wyrażaniu siebie poprzez dźwięki. Poznając swój głos, uczestnicy lepiej poznają również samych siebie. – mówi Strycharski.

Zapraszamy i zachęcamy!

Warsztaty odbędą się 7 i 8 maja w godz. 11.00 – 15.00. Liczba miejsc jest ograniczona więc warto kupić bilet już teraz!

Dominik Strycharski - Kompozytor, flecista prosty, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Zajmuje się zarówno muzyką, jak i dźwiękiem. Jest jednym z pierwszych polskich wokalistów eksperymentalnych, którzy włączyli do swojego warsztatu wykonawczego rozbudowaną elektronikę. Jego dorobek obejmuje m.in. płyty, koncerty i jednorazowe wydarzenia z muzyką jazzową, improwizowaną, eksperymentalną, noise, klubową i posttaneczną oraz teatralną. Stworzył muzykę do ponad 80 spektakli teatralnych, m.in. Michała Zadary, Wojciecha Klemma czy Łukasza Kosa.

 

„Lalka” od kuchni

W miniony piątek w Teatrze im. J. Słowackiego odbyła się premiera „Lalki” Bolesława Prusa, w reżyserii Wojtka Klema. Kogo nie zobaczyliśmy na scenie? Zachęcamy do lektury tekstu, który ukazał się na blogu jakdzialateatr.pl w dniu premiery. 

Czytaj więcej

Opowiedz o sobie dźwiękiem

W miniony wtorek i środę na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty pt. „Głos jako instrument” prowadzone przez Dominika Strycharskiego. Czego się dowiedzieli jego uczestnicy?

Czytaj więcej

Poznaj ludzi, których nie widać

Rozmowa z Małgorzatą Szydłowską - „Myśląca ręka” jest wieloletnim projektem edukacyjnym, dzięki któremu można zajrzeć na teatralne zaplecze i poznać ludzi, którzy do tej pory byli niewidzialni dla publiczności. Mam na myśli teatralnych rzemieślników, czyli inspicjentów, krawcowe, garderobiane, charakteryzatorów, oświetleniowców, stolarzy, tapicerów, akustyków, montażystów...

Czytaj więcej

Przepis na koszulę

Zastanawialiście się kiedyś nad tym w jaki sposób zostały uszyte Wasze koszule? A może chcielibyście uszyć koszulę według własnego projektu? Jeśli tak, to zapraszamy na warsztaty „Obyczaje koszul”, które odbędą się 27 kwietnia w Domu Rzemiosł Teatralnych.

Czytaj więcej

Kulisy tworzenia kurtyny Wyspiańskiego

126 lat - tyle dokładnie przeleżał w archiwach projekt kurtyny, autorstwa Stanisława Wyspiańskiego pt. „Z moich fantazyj”. Udało się go zrealizować w październiku ubiegłego roku. Zadania podjął się artysta malarz Tadeusz Bystrzak. Zapraszamy na warsztaty, podczas których zdradzi kulisy powstawania tego niezwykłego dzieła. Warsztaty odbędą się już 25 kwietnia!

Czytaj więcej

Zatańcz wspomnienie z dzieciństwa

14 kwietnia na małej scenie Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty choreograficzne z Dominiką Knapik, pt. „Świadomość ciała”. Na początku było „dramatyczne umieranie”, potem strach i szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa…

Czytaj więcej

Chodź na warsztaty!

- Szycie zaczyna się od ciekawości. - mówią szefowe teatralnych pracowni krawieckich! - To właśnie ciekawość najczęściej przyciąga na warsztaty "Jak działa teatr?", ale jest jeszcze jeden ważny impuls...

Czytaj więcej

Wszystko ma swoją miarę

- Kino mnie nudzi. Jest jak sztuczne kwiaty. Wygląda ładnie, ale nie ma w nim życia. Z teatrem jest inaczej. Nie ma dwóch takich samych przedstawień. Co wieczór historia dzieje się od nowa. - mówi Stanisława Baran, kierowniczka męskiej pracowni krawieckiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Znam teatr od podszewki

Tadeusz Sobucki, tapicer w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - Większość ludzi myśli, że tapicer, to ktoś kto się zajmuje obiciami mebli. Na tym polega ta praca w tzw. zwyczajnym świecie, ale teatr nie jest zwyczajnym miejscem. Jest miejscem, gdzie się stwarza różne światy. 

Czytaj więcej

Kostium będzie nas pamiętał

W teatrze trzeba umieć szyć wszystko. Od bielizny po futra. Od współczesnej spódnicy, po suknię z epoki i bajkowy kostium. Trzeba też mieć otwartą głowę na pomysły scenografa, a te bywają naprawdę zaskakujące! - mówi Grażyna Cichy, kierowniczka damskiej pracowni krawieckiej.

Czytaj więcej

Zapraszam do magazynu kostiumów

W Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie, mieści się magazyn kostiumów, mebli i rekwizytów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Można do niego wejść i dotknąć historii krakowskiego teatru. Jest tylko jeden warunek.

Czytaj więcej