fotografia

Opowiedz o sobie dźwiękiem

2019-05-09

- Głos jest narzędziem, za pomocą którego się komunikujemy, ale to jest również narzędzie naszej ekspresji i improwizacji – mówił Dominik Strycharski, który poprowadził warsztaty „Głos jako instrument”. – Tutaj każdy dźwięk jest właściwy i dozwolony. Nie ma czegoś takiego jak „fałszywa nuta”. Dla niektórych z Was może to brzmieć nieco dziwnie, ale wielu ludzi tak naprawdę nie zna siły i możliwości swojego głosu. Znam osoby, które mają problem z tym, żeby wydobywać z siebie jakiekolwiek dźwięki.

Dlaczego?

- Myślę, że tym co nas blokuje najbardziej jest lęk, ale nie chciałbym rozwijać tego tematu. Nie jestem psychologiem tylko muzykiem, więc staram się nie dociekać przyczyn zablokowania dźwięku, tylko spowodować jego uwolnienie – podkreśla Dominik Strycharski. – Głos towarzyszy nam od narodzin. Pierwszy krzyk, który z siebie wydobywamy jest sygnałem dla otoczenia, że żyjemy. Jako dzieci uczymy się dość szybko mówić i wydobywać różne dźwięki, ale z czasem zaczynamy się coraz bardziej kontrolować i ograniczać. Są rodziny w których nasz głos jest bardzo ważny i go wzmacniają i takie, które ten głos blokują. Tacy ludzie w dorosłym życiu nie rozumieją swojego głosu. Niektórzy w ramach własnej potrzeby nie potrafią nawet krzyknąć. Kocham głos i muzykę, i bardzo się cieszę, że mogę się tym dzielić. Część osób, które biorą udział w warsztatach, jest muzykami, część nie, ale udało nam się wspólnie połączyć za pomocą głosu.  

Wśród uczestników warsztatów były osoby, które zajmują się zawodowo muzyką, tancerka, aktorka, psycholog, lekarz, gimnazjalistka i 11-letni uczeń, który gra na skrzypcach i śpiewa w Chórze Filharmonii Krakowskiej. Czym dla nich były te warsztaty?

- Jestem tancerką, ale w wielu spektaklach coraz częściej wymaga się od tancerzy również używania głosu. Nie tylko mówionego, ale również śpiewanego – mówi Sandra. – Kiedy zobaczyłam informację o tych warsztatach, od razu poczułam, że chcę w nich uczestniczyć i czegoś nowego się nauczyć. Wydawało mi się, że znam dobrze swój głos. Tymczasem w czasie warsztatów okazało się, że mam problem z wydobyciem wysokich rejestrów. Kiedy próbowałam to zrobić, następowała blokada. To było dla mnie spore zaskoczenie. Dominik stworzył nam przestrzeń do absolutnej wolności. Każdy dźwięk był dozwolony, nikt nie popełniał błędów. Momentami łapałam się na tym, że wydawałam z siebie zupełnie niespodziewane i nieznane dla mnie dźwięki, ale to było OK. Bardzo uwalniające uczucie!

- W tym roku kończę gimnazjum – mówi Emilia. –  Marzę o tym, żeby kiedyś zostać aktorką i grać w musicalach. Chodzę na lekcje śpiewu i często biorę udział w różnego rodzaju warsztatach, dzięki którym mogą rozwinąć swój głos. Bardzo podobały mi się ćwiczenia z improwizacji. Podczas jednego z nich, Dominik powiedział, żeby nie zastanawiać się nad dźwiękiem, który mamy z siebie wydobyć, tylko pozwolić, żeby swobodnie z nas wypłynął. Co chwilę łapałam się na tym, że zastanawiam się nad tym jaki powinien być kolejny dźwięk. Trudno mi było wyzwolić spontaniczność. To było bardzo ciekawe doświadczenie.

- Często zajęcia wokalne są oparte na pewnych schematach i wiele rzeczy jest „od” „do”. W czasie tych warsztatów była pełna wolność – mówiła pani Aneta. – Ale dla niektórych konieczność wydobycia dźwięku w niekontrolowany sposób była barierą nie do pokonania. Podczas pierwszego dnia warsztatów, była wśród nas dziewczyna, która jest lekarzem. Bardzo trudno było się jej przełamać. Podkreślała, że głos interesuje ją przede wszystkim teoretycznie.  Następnego dnia się już nie pojawiła.

- W głosie nie ma nic złego – mówi 11-letni Julian, który uczy się gry na skrzypcach i śpiewa w chórze Filharmonii Krakowskiej. – Każdy głos jest prawidłowy. Nie trzeba się go wstydzić. Te warsztaty były dla mnie dobrą zabawą. Niektórzy myślą, że jakieś dźwięki są śmieszne i nie chcą ich z siebie wydać, a one są po prostu zabawne i można się nimi cieszyć. Nie tylko na warsztatach.

 

Tajemnice scenografii do spektaklu „Hamlet”

Rozmowa z Małgorzatą Szydłowską, autorką scenografii i kostiumów do spektaklu „Hamlet” w reż. Bartosza Szydłowskiego, na podstawie „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Premiera spektaklu odbędzie się 9 listopada w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Czytaj więcej

Maski Hamleta i Ofelii

9 listopada w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbędzie się premiera "Hamleta" (reż. Bartosz Szydlowski), a już dzisiaj - na 23. Międzynarodowych Targach Książki - można było zobaczyć maski Ofelii i Hamleta. Ich autorem jest Łukasz Pipczyński, rzeźbiarza i modelator Teatru Słowackiego. Autor, słynnego już smoka ze spektaklu "Smok" w reż. Jakuba Roszkowskiego.

Czytaj więcej

„Uszyłem 5940 kostiumów teatralnych”

Leszek Wyżga, przez 50 lat pracował jako krawiec, z czego blisko 40 lat w teatrze. Spod jego rąk wyszło blisko 6 tys. kostiumów. Obecne krawcowe i garderobiane, mówią o nim "legenda", "wielki mistrz", "wspaniały artysta".

Czytaj więcej

Nowa edycja warsztatów z rzemieślnikami teatralnymi

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów „Jak działa teatr?”. W programie m.in. oglądanie spektaklu „Smok” i „Imię róży” od kulis, „anatomia spódnicy”, spotkanie z tapicerem i garderobianymi, „odlotowe szmaty” i „replika twarzy” w pracowni modelatorskiej oraz warsztaty dla profesjonalistów z Mirkiem Kaczmarkiem i Marcinem Chlandą.

Czytaj więcej

Zobacz „Imię róży” zza kulis

7 lipca, odbył się spektakl „Imię róży”. Było to ostatnie przedstawienie minionego sezonu w Teatrze im. J. Słowackiego. Zobaczcie co się działo za kulisami, w czasie, gdy Wiliam z Baskerville i nowicjusz Adso, prowadzili na scenie śledztwo, a nad opactwem zawisła groźba przybycia inkwizycji.

Czytaj więcej

Ostatnie warsztaty w tym sezonie!

Garderobiane i charakteryzatorki, tapicer i modelatorzy, krawcowe z damskiej i męskiej pracowni, inspicjent i malarz, choreograf i kompozytor, to tylko część osób, które prowadziły warsztaty z cyklu „Jak działa teatr?”. W najbliższy czwartek odbędzie się ostatnie spotkanie. Kolejna warsztaty we wrześniu!

Czytaj więcej

Dorastałem w teatrze

"Jako mały chłopiec, bywałem często u mojej babci, która przez ponad 20 lat była garderobianą. Pewnie, gdyby nie babcia, nie zainteresowałbym się teatrem i obecnie bym w nim nie pracował. Dzięki niej mogłem nie tylko z bliska obserwować, jak wygląda „teatralna kuchnia”, ale również doświadczać magii teatru i poznać osoby, które tą magię tworzą. Wtedy, po raz pierwszy poczułem, jak pachnie scena..."- opowiada Bartosz Jelonek, producent z Teatru Słowackiego.

Czytaj więcej

Scenografia w 3 minuty

O tym kto jest autorem scenografii i kostiumów, dowiadujemy się przy okazji premiery sztuki, a jak wygląda w praktyce proces jej powstawania? Prezentujemy 3-minutowy filmik z montażu scenografii do spektaklu „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika.

Czytaj więcej

Garderobiana patrzy zza kulis

- W naszej pracy liczy się precyzja, prędkość, umiejętność współpracy, a przede wszystkim zaufanie i dyskrecja. Garderoba powinna być jak konfesjonał – mówi Ewa Jędrzejewska – Balicka, - która od 25 lat jest garderobianą w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Poznaj tajemnice kurtyny Wyspiańskiego. Rozmowa z Tadeuszem Bystrzakiem

Małgorzata Wach: „Moja kurtyna jeszcze zawiśnie w tym teatrze”, powiedział młody Wyspiański. Jego słowa spełniły się po 126 latach. Co Pan czuł, kiedy kurtyna w końcu opadła? Tadeusz Bystrzak: Ulgę, że się udało. Mogło się nie udać? Mogło!

Czytaj więcej

Czym się zajmuje rzeźbiarz w teatrze?

„Przez jakiś czas myślałem o tym, żeby studiować scenografię, ale ostatecznie wybrałem rzeźbę, bo chciałem coś tworzyć własnymi rękami, a nie tylko projektować to, coś co później wykonają inni. Poza tym, od zawsze fascynował mnie rysunek i rzeźbiarstwo. Człowiek ma przed sobą blok materiału, który nie ma żadnej formy, ani treści i pracą własnych rąk nadaje mu kształt i znaczenie. Nieustanne mnie to zachwyca” – mówi Łukasz Pipczyński, rzeźbiarz, malarz, modelator w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Na Wawelu wkrótce „wyląduje” smok

W pracowni scenotechnicznej Teatru im. Juliusz Słowackiego na ul. Półłanki powstaje smok, jakiego w Krakowie jeszcze nie było. Stwór będzie miał ponad 6 metrów długości, 3 metry wysokości i 8 czerwca „wyląduje” na Wawelu.

Czytaj więcej

Każda suknia ma swoją historię

Jakie suknie nosiła teatralna caryca Katarzyna? Ile materiału i czasu potrzeba, żeby uszyć stylową suknię? Jak się w ogóle zabrać do szycia wytwornej sukni, a jak do oryginalnej letniej sukienki? Odpowiedź na te i wiele innych pytań, poznały uczestniczki warsztatów pt. „Architektura sukni”.

Czytaj więcej

„Lalka” od kuchni

W miniony piątek w Teatrze im. J. Słowackiego odbyła się premiera „Lalki” Bolesława Prusa, w reżyserii Wojtka Klema. Kogo nie zobaczyliśmy na scenie? Zachęcamy do lektury tekstu, który ukazał się na blogu jakdzialateatr.pl w dniu premiery. 

Czytaj więcej

Powiedz to, zaśpiewaj, wykrzycz!

Głos jest jedynym instrumentem muzycznym, który mamy ze sobą zawsze, ale nie zawsze znamy i wykorzystujemy jego możliwości. Zwykle używamy go do tego, żeby mówić. Rzadziej, żeby śpiewać, a najrzadziej, żeby wyrażać siebie. 7 maja odbędą się warsztaty z Dominikiem Strycharskim pt. „Głos jako instrument”, które pomogą lepiej poznać, zrozumieć i usłyszeć swój własny głos.

Czytaj więcej

Poznaj ludzi, których nie widać

Rozmowa z Małgorzatą Szydłowską - „Myśląca ręka” jest wieloletnim projektem edukacyjnym, dzięki któremu można zajrzeć na teatralne zaplecze i poznać ludzi, którzy do tej pory byli niewidzialni dla publiczności. Mam na myśli teatralnych rzemieślników, czyli inspicjentów, krawcowe, garderobiane, charakteryzatorów, oświetleniowców, stolarzy, tapicerów, akustyków, montażystów...

Czytaj więcej

Przepis na koszulę

Zastanawialiście się kiedyś nad tym w jaki sposób zostały uszyte Wasze koszule? A może chcielibyście uszyć koszulę według własnego projektu? Jeśli tak, to zapraszamy na warsztaty „Obyczaje koszul”, które odbędą się 27 kwietnia w Domu Rzemiosł Teatralnych.

Czytaj więcej

Kulisy tworzenia kurtyny Wyspiańskiego

126 lat - tyle dokładnie przeleżał w archiwach projekt kurtyny, autorstwa Stanisława Wyspiańskiego pt. „Z moich fantazyj”. Udało się go zrealizować w październiku ubiegłego roku. Zadania podjął się artysta malarz Tadeusz Bystrzak. Zapraszamy na warsztaty, podczas których zdradzi kulisy powstawania tego niezwykłego dzieła. Warsztaty odbędą się już 25 kwietnia!

Czytaj więcej

Zatańcz wspomnienie z dzieciństwa

14 kwietnia na małej scenie Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty choreograficzne z Dominiką Knapik, pt. „Świadomość ciała”. Na początku było „dramatyczne umieranie”, potem strach i szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa…

Czytaj więcej

Chodź na warsztaty!

- Szycie zaczyna się od ciekawości. - mówią szefowe teatralnych pracowni krawieckich! - To właśnie ciekawość najczęściej przyciąga na warsztaty "Jak działa teatr?", ale jest jeszcze jeden ważny impuls...

Czytaj więcej

Wszystko ma swoją miarę

- Kino mnie nudzi. Jest jak sztuczne kwiaty. Wygląda ładnie, ale nie ma w nim życia. Z teatrem jest inaczej. Nie ma dwóch takich samych przedstawień. Co wieczór historia dzieje się od nowa. - mówi Stanisława Baran, kierowniczka męskiej pracowni krawieckiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Znam teatr od podszewki

Tadeusz Sobucki, tapicer w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - Większość ludzi myśli, że tapicer, to ktoś kto się zajmuje obiciami mebli. Na tym polega ta praca w tzw. zwyczajnym świecie, ale teatr nie jest zwyczajnym miejscem. Jest miejscem, gdzie się stwarza różne światy. 

Czytaj więcej

Kostium będzie nas pamiętał

W teatrze trzeba umieć szyć wszystko. Od bielizny po futra. Od współczesnej spódnicy, po suknię z epoki i bajkowy kostium. Trzeba też mieć otwartą głowę na pomysły scenografa, a te bywają naprawdę zaskakujące! - mówi Grażyna Cichy, kierowniczka damskiej pracowni krawieckiej.

Czytaj więcej

Zapraszam do magazynu kostiumów

W Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie, mieści się magazyn kostiumów, mebli i rekwizytów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Można do niego wejść i dotknąć historii krakowskiego teatru. Jest tylko jeden warunek.

Czytaj więcej