fotografia

Zobacz „Imię róży” zza kulis

2019-07-10

Akcja sztuki, która powstała na podstawie powieści Umberto Eco, dzieje się w średniowiecznym opactwie benedyktyńskim w północnych Włoszech. Osią fabularną jest kryminalna intryga, którą próbuje rozwikłać franciszkanin Wilhelm z Baskerville, w asyście nowicjusza Adso. W opactwie dochodzi do serii śmierci mnichów. Kluczem do rozwikłania zagadki jest tajemnicza księga. W trakcie trzygodzinnego spektaklu widzowie są świadkami rozmów o grzechu, wierze, ubóstwie, bogactwie i śmiechu. Poznają historie zakazanych miłości: do kobiety, książek, mądrości i wiedzy. Uczestniczą w procesie prowadzonym przez inkwizycję i są świadkami pożaru, który pochłania bibliotekę. Co się w tym czasie dzieje za kulisami?

Dla aktorów i osób pracujących za kulisami, „Imię róży” zaczyna się około godz. 18. Najpierw przychodzą charakteryzatorki, garderobiane i inspicjent, chwilę później aktorzy. Na scenie są już pracownicy techniczni, którzy odpowiadają za światło, dźwięk i scenografię. Na pierwszy ogień, do garderoby i charakteryzacji trafiają Krzysztof Piątkowski (Adelmus z Otranto, Salwator) i Antoni Milancej (Mikołaj z Morimondo, mistrz szklarski, klucznik). Garderobiane i charakteryzatorki mają pełne ręce pracy, zarówno przed spektaklem, jak i w trakcie jego trwania. Jest mnóstwo przebiórek, łysek, ran, krwi i trupów. Pełne ręce pracy mają również pracownicy techniczni. Akcja jest dynamiczna, a scenografia niezwykle bogata. Na scenie jest mnóstwo rekwizytów i scen zbiorowych. 

O 18.15 rozśpiewka i „Pieśń nad Pieśniami”. Potem podpinanie mikroportów. Nad całością czuwa inspicjent, Bartosz Obskarbski, który wydaje kolejne komendy przez interkom. Tuż przed godz. 19, ilość komunikatów się zagęszcza. 18.50 „Sprawdzanie dźwięku”. 18.55 „Proszę do kurtyny”. 19.00 „Schodzi światło. Rozpoczynamy przedstawienie!”.

„Na początku było słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było słowo…” – rozpoczyna swoją opowieść wiekowy Adso (Karol Kubasiewicz).

Podczas gdy na scenie, główne role grają Rafał Dziwisz i Karol Kubasiewicz, najważniejszą rolę za kulisami odgrywa inspicent. To on czuwa nad przebiegiem całego przedstawienia i wydaje komendy, którym muszą się podporządkować, zarówno rzemieślnicy, jak i aktorzy.  

19.22 „Sznury przygotowują się do zmiany numer pięć. Scena przygotowuje się do zmiany na refektarz.

20.10 „Opat, proszę na scenę”.

20.21 „Scena przygotowuje się do wywiezienia skryptorium”

20.29 „Alinard proszę na scenę”

20.35. „Piętnaście minut przerwy”.

Podczas przerw, kiedy widzowie mają chwilę na wzięcie oddechu, na scenie trwają gorączkowe zmiany elementów scenografii, a w garderobie przebiórki. Po pierwszym akcie, charakteryzatorki kąpią we „krwi” Wenancjusza z Salvemecu (Rafał Szumera), a w trakcie trzeciego aktu „znęcają się” nad Salwatorem i dzieweczką (Pola Błasiak). Chwilę później aktorzy pojawiają się na scenie z wyraźnymi śladami „tortur”, a inkwizytor (Marcin Sianko) skazuje ich na najcięższy wymiar kary. Panująca na scenie groza i absolutna cisza w kulisach, w garderobie ustępują miejsca na rzecz radosnego oczekiwania na wakacje. Pełne skupienie podczas przebiórek, miesza się ze śmiechem w nielicznych, wolnych chwilach. 

– Właśnie rozpoczęły się najdłuższe minuty w sezonie – mówią aktorzy, tuż po rozpoczęciu trzeciego aktu, dodając, że to dwudziesty trzeci spektakl tego tytułu i ostatnie przedstawienie w sezonie.

Chwilę później do garderoby wchodzi Daniel Malchar (Jan z Anneaux) z gitarą i na poczekaniu tworzy piosenkę dla garderobianej i pożegnanie z sezonem.

 

Zmasakrowanego Salwatora, który u większości widzów budzi odrazę, z radością wita kilkuletnia Zosia – córka Krzysztofa Piątkowskiego. Na pytanie, jak jej się podoba tata w takiej charakteryzacji, odpowiada, że wygląda całkiem dobrze. Trwają ostatnie przebiórki. 

Za chwilę rozpocznie się finałowa scena.

21.21 „Bencjusz, Alinard, Mikołaj! Proszę do pożaru”.

„Pożar! Aqua! Woda!” – wołają do mikrofonu aktorzy, kiedy „płonie" scena.

Po dramatycznym finale pojawia się na niej wiekowy Adso, aby zakończyć swoją opowieść. Historia zatacza koło. Rozlegają się ostatnie oklaski w tym sezonie…

* Fot. i nagrania video zza kulis: Małgorzata Wach

Fot. ze spektaklu: Michał Ramus

Nowa edycja warsztatów z rzemieślnikami teatralnymi

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów „Jak działa teatr?”. W programie m.in. oglądanie spektaklu „Smok” i „Imię róży” od kulis, „anatomia spódnicy”, spotkanie z tapicerem i garderobianymi, „odlotowe szmaty” i „replika twarzy” w pracowni modelatorskiej oraz warsztaty dla profesjonalistów z Mirkiem Kaczmarkiem i Marcinem Chlandą.

Czytaj więcej

Ostatnie warsztaty w tym sezonie!

Garderobiane i charakteryzatorki, tapicer i modelatorzy, krawcowe z damskiej i męskiej pracowni, inspicjent i malarz, choreograf i kompozytor, to tylko część osób, które prowadziły warsztaty z cyklu „Jak działa teatr?”. W najbliższy czwartek odbędzie się ostatnie spotkanie. Kolejna warsztaty we wrześniu!

Czytaj więcej

Dorastałem w teatrze

"Jako mały chłopiec, bywałem często u mojej babci, która przez ponad 20 lat była garderobianą. Pewnie, gdyby nie babcia, nie zainteresowałbym się teatrem i obecnie bym w nim nie pracował. Dzięki niej mogłem nie tylko z bliska obserwować, jak wygląda „teatralna kuchnia”, ale również doświadczać magii teatru i poznać osoby, które tą magię tworzą. Wtedy, po raz pierwszy poczułem, jak pachnie scena..."- opowiada Bartosz Jelonek, producent z Teatru Słowackiego.

Czytaj więcej

Scenografia w 3 minuty

O tym kto jest autorem scenografii i kostiumów, dowiadujemy się przy okazji premiery sztuki, a jak wygląda w praktyce proces jej powstawania? Prezentujemy 3-minutowy filmik z montażu scenografii do spektaklu „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika.

Czytaj więcej

Garderobiana patrzy zza kulis

- W naszej pracy liczy się precyzja, prędkość, umiejętność współpracy, a przede wszystkim zaufanie i dyskrecja. Garderoba powinna być jak konfesjonał – mówi Ewa Jędrzejewska – Balicka, - która od 25 lat jest garderobianą w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Poznaj tajemnice kurtyny Wyspiańskiego. Rozmowa z Tadeuszem Bystrzakiem

Małgorzata Wach: „Moja kurtyna jeszcze zawiśnie w tym teatrze”, powiedział młody Wyspiański. Jego słowa spełniły się po 126 latach. Co Pan czuł, kiedy kurtyna w końcu opadła? Tadeusz Bystrzak: Ulgę, że się udało. Mogło się nie udać? Mogło!

Czytaj więcej

Czym się zajmuje rzeźbiarz w teatrze?

„Przez jakiś czas myślałem o tym, żeby studiować scenografię, ale ostatecznie wybrałem rzeźbę, bo chciałem coś tworzyć własnymi rękami, a nie tylko projektować to, coś co później wykonają inni. Poza tym, od zawsze fascynował mnie rysunek i rzeźbiarstwo. Człowiek ma przed sobą blok materiału, który nie ma żadnej formy, ani treści i pracą własnych rąk nadaje mu kształt i znaczenie. Nieustanne mnie to zachwyca” – mówi Łukasz Pipczyński, rzeźbiarz, malarz, modelator w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Na Wawelu wkrótce „wyląduje” smok

W pracowni scenotechnicznej Teatru im. Juliusz Słowackiego na ul. Półłanki powstaje smok, jakiego w Krakowie jeszcze nie było. Stwór będzie miał ponad 6 metrów długości, 3 metry wysokości i 8 czerwca „wyląduje” na Wawelu.

Czytaj więcej

Każda suknia ma swoją historię

Jakie suknie nosiła teatralna caryca Katarzyna? Ile materiału i czasu potrzeba, żeby uszyć stylową suknię? Jak się w ogóle zabrać do szycia wytwornej sukni, a jak do oryginalnej letniej sukienki? Odpowiedź na te i wiele innych pytań, poznały uczestniczki warsztatów pt. „Architektura sukni”.

Czytaj więcej

„Lalka” od kuchni

W miniony piątek w Teatrze im. J. Słowackiego odbyła się premiera „Lalki” Bolesława Prusa, w reżyserii Wojtka Klema. Kogo nie zobaczyliśmy na scenie? Zachęcamy do lektury tekstu, który ukazał się na blogu jakdzialateatr.pl w dniu premiery. 

Czytaj więcej

Opowiedz o sobie dźwiękiem

W miniony wtorek i środę na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty pt. „Głos jako instrument” prowadzone przez Dominika Strycharskiego. Czego się dowiedzieli jego uczestnicy?

Czytaj więcej

Powiedz to, zaśpiewaj, wykrzycz!

Głos jest jedynym instrumentem muzycznym, który mamy ze sobą zawsze, ale nie zawsze znamy i wykorzystujemy jego możliwości. Zwykle używamy go do tego, żeby mówić. Rzadziej, żeby śpiewać, a najrzadziej, żeby wyrażać siebie. 7 maja odbędą się warsztaty z Dominikiem Strycharskim pt. „Głos jako instrument”, które pomogą lepiej poznać, zrozumieć i usłyszeć swój własny głos.

Czytaj więcej

Poznaj ludzi, których nie widać

Rozmowa z Małgorzatą Szydłowską - „Myśląca ręka” jest wieloletnim projektem edukacyjnym, dzięki któremu można zajrzeć na teatralne zaplecze i poznać ludzi, którzy do tej pory byli niewidzialni dla publiczności. Mam na myśli teatralnych rzemieślników, czyli inspicjentów, krawcowe, garderobiane, charakteryzatorów, oświetleniowców, stolarzy, tapicerów, akustyków, montażystów...

Czytaj więcej

Przepis na koszulę

Zastanawialiście się kiedyś nad tym w jaki sposób zostały uszyte Wasze koszule? A może chcielibyście uszyć koszulę według własnego projektu? Jeśli tak, to zapraszamy na warsztaty „Obyczaje koszul”, które odbędą się 27 kwietnia w Domu Rzemiosł Teatralnych.

Czytaj więcej

Kulisy tworzenia kurtyny Wyspiańskiego

126 lat - tyle dokładnie przeleżał w archiwach projekt kurtyny, autorstwa Stanisława Wyspiańskiego pt. „Z moich fantazyj”. Udało się go zrealizować w październiku ubiegłego roku. Zadania podjął się artysta malarz Tadeusz Bystrzak. Zapraszamy na warsztaty, podczas których zdradzi kulisy powstawania tego niezwykłego dzieła. Warsztaty odbędą się już 25 kwietnia!

Czytaj więcej

Zatańcz wspomnienie z dzieciństwa

14 kwietnia na małej scenie Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty choreograficzne z Dominiką Knapik, pt. „Świadomość ciała”. Na początku było „dramatyczne umieranie”, potem strach i szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa…

Czytaj więcej

Chodź na warsztaty!

- Szycie zaczyna się od ciekawości. - mówią szefowe teatralnych pracowni krawieckich! - To właśnie ciekawość najczęściej przyciąga na warsztaty "Jak działa teatr?", ale jest jeszcze jeden ważny impuls...

Czytaj więcej

Wszystko ma swoją miarę

- Kino mnie nudzi. Jest jak sztuczne kwiaty. Wygląda ładnie, ale nie ma w nim życia. Z teatrem jest inaczej. Nie ma dwóch takich samych przedstawień. Co wieczór historia dzieje się od nowa. - mówi Stanisława Baran, kierowniczka męskiej pracowni krawieckiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Znam teatr od podszewki

Tadeusz Sobucki, tapicer w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - Większość ludzi myśli, że tapicer, to ktoś kto się zajmuje obiciami mebli. Na tym polega ta praca w tzw. zwyczajnym świecie, ale teatr nie jest zwyczajnym miejscem. Jest miejscem, gdzie się stwarza różne światy. 

Czytaj więcej

Kostium będzie nas pamiętał

W teatrze trzeba umieć szyć wszystko. Od bielizny po futra. Od współczesnej spódnicy, po suknię z epoki i bajkowy kostium. Trzeba też mieć otwartą głowę na pomysły scenografa, a te bywają naprawdę zaskakujące! - mówi Grażyna Cichy, kierowniczka damskiej pracowni krawieckiej.

Czytaj więcej

Zapraszam do magazynu kostiumów

W Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie, mieści się magazyn kostiumów, mebli i rekwizytów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Można do niego wejść i dotknąć historii krakowskiego teatru. Jest tylko jeden warunek.

Czytaj więcej