fotografia

Chodź na warsztaty!

2019-04-13

Prowadzące warsztaty "Jak działa teatr?" podkreślają, że jednym z impulsów przyjścia na warsztaty, jest chęć uszycia czegoś oryginalnego. 

- Ubrania z galerii handlowych już tak nie cieszą jak kiedyś, bo oferują wszystkim to samo, a przecież każdy człowiek jest inny. Niektórzy chcą to podkreślić strojem swoją osobowość. Cieszą się kiedy coś mogą zrobić sami od początku do końca. - mówi Stanisława Baran. - Nie wiem czy to, czego się dowiedzą w czasie warsztatów, wykorzystają w przyszłości do uszycia czegoś większego, ale wystarczy że coś przeszyją, przerobią i już powstanie coś oryginalnego.

- To nie jest tak, że jak ktoś przyjdzie na warsztaty, to w kilka godzin się nauczy szyć, ale na pewno może się jakoś zaciekawić i spróbować czy to jest coś dla niego, czy nie. - mówi Grażyna Cichy, kierowniczka damskiej pracowni krawieckiej. - Na początku część osób nie chce w ogóle usiąść do maszyny. Boją się, że coś zepsują, ale my zawsze mówimy, że to co było raz uszyte można rozpruć i zszyć drugi, czy trzeci raz. Ważne, żeby próbować. Nikt się przecież nie rodzi krawcową. Trzeba się tego nauczyć. Pokazujemy krok, po kroku jak zacząć. 

- Kiedy ktoś mnie pyta, jak się zabrać do szycia w momencie gdy nic się jeszcze nie umie, to podpowiadam żeby zobaczył, jak są uszyte rzeczy, które ma w szafie. - mówi Stanisława Cichy. - Rozpruł starą koszulę, spodnie czy marynarkę i sprawdził, jak zostały wykrojone i uszyte. Tak się nauczył szyć mój syn. Chciał mieć swoją czapkę bejsbolówkę. Zaczął szycie od zrobienia własnej metki. Jak mu się udało z czapką, to później uszył koszulę. Był wtedy nastolatkiem. Myślę, że podobną potrzebę podkreślenia własnej indywidualności, ma wielu młodych ludzi. 

- Z radością się z nimi podzielimy naszym doświadczeniem i wiedzą! - mówi z uśmiechem Grażyna Cichy. - Zapraszamy na warsztaty!

 


 

Warsztaty z Panią Grażyną Cichy pt. „Architektura sukni” odbędą się 25 maja o godz. 10:00.

Na warsztaty z Panią Stanisławą Baran, pt. "Obyczaje koszul" zapraszamy 27 kwietnia o godz. 10:00. Kolejne warsztaty odbędą się 11 maja o godz. 10:00 pod hasłem „Romantyzm fraka” a 8 czerwca o godz. 10:00 zapraszamy na „Magię rękawa”. 

Szczegóły dotyczące programu oraz możliwości zakupu biletów znajdują się w zakładce „Warsztaty”. Podczas wszystkich warsztatów można skonsultować własne projekty i pomysły. 

  

 

„Lalka” od kuchni

W miniony piątek w Teatrze im. J. Słowackiego odbyła się premiera „Lalki” Bolesława Prusa, w reżyserii Wojtka Klema. Kogo nie zobaczyliśmy na scenie? Zachęcamy do lektury tekstu, który ukazał się na blogu jakdzialateatr.pl w dniu premiery. 

Czytaj więcej

Opowiedz o sobie dźwiękiem

W miniony wtorek i środę na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty pt. „Głos jako instrument” prowadzone przez Dominika Strycharskiego. Czego się dowiedzieli jego uczestnicy?

Czytaj więcej

Powiedz to, zaśpiewaj, wykrzycz!

Głos jest jedynym instrumentem muzycznym, który mamy ze sobą zawsze, ale nie zawsze znamy i wykorzystujemy jego możliwości. Zwykle używamy go do tego, żeby mówić. Rzadziej, żeby śpiewać, a najrzadziej, żeby wyrażać siebie. 7 maja odbędą się warsztaty z Dominikiem Strycharskim pt. „Głos jako instrument”, które pomogą lepiej poznać, zrozumieć i usłyszeć swój własny głos.

Czytaj więcej

Poznaj ludzi, których nie widać

Rozmowa z Małgorzatą Szydłowską - „Myśląca ręka” jest wieloletnim projektem edukacyjnym, dzięki któremu można zajrzeć na teatralne zaplecze i poznać ludzi, którzy do tej pory byli niewidzialni dla publiczności. Mam na myśli teatralnych rzemieślników, czyli inspicjentów, krawcowe, garderobiane, charakteryzatorów, oświetleniowców, stolarzy, tapicerów, akustyków, montażystów...

Czytaj więcej

Przepis na koszulę

Zastanawialiście się kiedyś nad tym w jaki sposób zostały uszyte Wasze koszule? A może chcielibyście uszyć koszulę według własnego projektu? Jeśli tak, to zapraszamy na warsztaty „Obyczaje koszul”, które odbędą się 27 kwietnia w Domu Rzemiosł Teatralnych.

Czytaj więcej

Kulisy tworzenia kurtyny Wyspiańskiego

126 lat - tyle dokładnie przeleżał w archiwach projekt kurtyny, autorstwa Stanisława Wyspiańskiego pt. „Z moich fantazyj”. Udało się go zrealizować w październiku ubiegłego roku. Zadania podjął się artysta malarz Tadeusz Bystrzak. Zapraszamy na warsztaty, podczas których zdradzi kulisy powstawania tego niezwykłego dzieła. Warsztaty odbędą się już 25 kwietnia!

Czytaj więcej

Zatańcz wspomnienie z dzieciństwa

14 kwietnia na małej scenie Teatru im. J. Słowackiego odbyły się warsztaty choreograficzne z Dominiką Knapik, pt. „Świadomość ciała”. Na początku było „dramatyczne umieranie”, potem strach i szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa…

Czytaj więcej

Wszystko ma swoją miarę

- Kino mnie nudzi. Jest jak sztuczne kwiaty. Wygląda ładnie, ale nie ma w nim życia. Z teatrem jest inaczej. Nie ma dwóch takich samych przedstawień. Co wieczór historia dzieje się od nowa. - mówi Stanisława Baran, kierowniczka męskiej pracowni krawieckiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Czytaj więcej

Znam teatr od podszewki

Tadeusz Sobucki, tapicer w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - Większość ludzi myśli, że tapicer, to ktoś kto się zajmuje obiciami mebli. Na tym polega ta praca w tzw. zwyczajnym świecie, ale teatr nie jest zwyczajnym miejscem. Jest miejscem, gdzie się stwarza różne światy. 

Czytaj więcej

Kostium będzie nas pamiętał

W teatrze trzeba umieć szyć wszystko. Od bielizny po futra. Od współczesnej spódnicy, po suknię z epoki i bajkowy kostium. Trzeba też mieć otwartą głowę na pomysły scenografa, a te bywają naprawdę zaskakujące! - mówi Grażyna Cichy, kierowniczka damskiej pracowni krawieckiej.

Czytaj więcej

Zapraszam do magazynu kostiumów

W Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie, mieści się magazyn kostiumów, mebli i rekwizytów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Można do niego wejść i dotknąć historii krakowskiego teatru. Jest tylko jeden warunek.

Czytaj więcej